NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”
2905
Цветни аспекти

История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам

| 18 Юни 2024, 16:36 ч.
История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”
История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”
Снимка © DFA

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Висшият пилотаж в пеенето е изразяването на емоцията чрез гласа, каза оперната прима Красимира Стоянова. Тя гостува във Варна, за да участва в премиера на „Бохеми“ от Джакомо Пучини, постановка на Държавната опера в града в копродукция с Националната опера и балет на Албания с режисьор Ада Гура и диригент Якопо Сипари ди Пескасероли.

След репетиция на спектакъла, Стоянова изрази мнение, че емоцията в ролята, нейната трагичност или комичност, има голямо значение при изпълнението, защото се отразява на „цвета“ на гласа. „Според емоцията аз мога да се усмихна или да бъда тъжна, внасяйки съответната нотка. Въпросът е да го осъзная, да поискам да бъде така. В това е висшият пилотаж - да можем да говорим чрез гласа, да играем ролята чрез него. Дори хората да нямат възможност да ни гледат, да могат само слушайки ни да си представят какво правим в този момент. Това е най-красивото“,

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.

Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели. 

Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.

"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч

Тейлър Суифт предупреди феновете, които пътуват за концерта й днес във Варшава, да не изпадат в паника, когато чуят силни сирени в следобедните часове в чест на ключова годишнина от Втората световна война, предаде Асошиейтед прес.

В полската столица се провеждат тържества по случай 80-годишнината от началото на Варшавското въстание от 1944 г. - 63-дневен бунт на полските въстаници след пет години окупация от нацистка Германия. Всяка година на 1 август целият град замира, а сирените се задействат в следобедните часове, когато е започнало въстанието.

Тейлър Суифт публикува в социалните мрежи призив към феновете си да не се паникьосват около 17 часа, когато чуят сирените.

Хиляди притежатели на билети, много от които пътуват до Варшава отдалече, вече ще бъдат на стадиона или в близост до него по това време за вечерното шоу.

Полският новинарски сайт Onet същ

Художниците Калия Калъчева и Стоян Илев ще открият на 10 юли съвместна изложба живопис, озаглавена "Без съмнение". Тя ще може да бъде видяна в галерия "Неси" до края на месеца, съобщават от културното пространство в морския град.

Калия Калъчева е родена през 1986 г. в София, където и до днес живее и работи. Завършва живопис в Националната художествена академия. През 2011 г. печели Наградата за млад живописец с обещаващо развитие на Фондация "Едмонд Демирджиян". Година по-късно е сред шестимата номинирани творци за наградата MOST. Участвала е в резидентски програми в Сите дез Ар в Париж, Франция и в Oberpfälzer Künstlerhaus в Швандорф, Германия. Нейни творби са част от колекциите на Центъра за изкуство "Хуго Вутен", Imago Mundi на Лучано Бенетон в Италия, както и на Национална художествена галерия в София и Софийска градска художествена галерия.

Стоян Илев е р

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в Археологическия резерват "Абритус", припомни кметът.

Поредицата от събития ще започнат от Художествената галерия „Проф. Илия Петров“, където традиционно символичен домакин е Центърът за работа с деца (ЦРД). Посетителите на събитието ще се насладят на възпитаниците на Градския мажоретен състав и Танцова формация „Феникс“. Гости и участници ще имат възможността да разгледат и творбите от последното издание на пленера „Мистика и реалност“. 

В къщата музей "Станка и Никола Икономови" телевизионната водеща, журналист и продуцент Мира Добрева ще представи романа си "Светулки зад решетките". Книгата разглежда съдбите на две жени, белязани от поглъщаща ума и тялото алкохолна зависимост. Символичен домакин на творческата среща е Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. 

Във вторник актьорът и продуцент Алек Болдуин ще се изправи пред съда по обвинение в непредумишлено убийство след фаталната стрелба на снимачната площадка на филма "Ръжда, съобщи АФП. 

Инцидентът от 2021 г. отне живота на операторката Халина Хъчинс. 

Процесът трябва да продължи около 10 дни в Санта Фе, Ню Мексико. Шейсет и шест годишният актьор рискува до 18 месеца лишаване от свобода. 

Болдуин е насочил към хора на снимачната площадка оръжие, в което е трябвало да има единствено халосни патрони. Оказа се, че пистолетът е бил зареден с бойни патрони и в резултат на това Хъчинс загина, а режисьорът Джоел Соуза беше ранен. 

Случаят шокира Холивуд и провокира призиви за забрана на огнестрелни оръжия на снимачните площадки. Оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд беше осъдена на 18 месеца затвор през април т.г. Именно тя е поставила боен патрон

За художниците Калия Калъчева и Стоян Илев съвместната изложба "Без съмнение", която откриват в бургаската галерия "Неси", е втора поред. Само преди няколко седмици откриват първата си такава във Варна, която е озаглавена "Помниш ли" и е вдъхновена от темата за спомените. Вече имат идея и за трета, за която обаче още нямат концепция, но имат яснота, че ще се осъществи през 2025 г. в галерия "Ракурси" в София, обявиха двамата .

"Съвместните изложби за мен са много любопитни, защото всеки има свой път, по който върви и темата, в която работи, но съвместните изложби тези пътеки се пресичат и е интересна тази съпоставка и преплитане на техники, сюжети", разказа в интервю Калия Калъчева.

Тя обясни, че идеята за съвместна изложба между нея и Стоян Илев се е зародила почти веднага, след като се запознават преди три години на пленер в Бургас. "За нас това е прекрасно завръщане

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.

Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит. 

Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.

Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете з

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

В къщата музей „Акад. Анание Явашов“ разградчани ще се потопят във времето, в което е живял режисьорът, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“ Григор Николов Попов (Гришата). Със свои изпълнения в програмата в музейния обект, със символичен домакин Народно читалище „Развитие 1869“ ще участват млади музикални таланти от Музикална школа „Илия Бърнев“, артисти от Театрално-танцова фармация „Пулс“ и актьори от театралната трупа към Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Екзарх Йосиф“. В къщата музей ще бъде подредена и изложба, посветена на 145 години от рождението на Григор Попов.

Мистика и вълшебство в навечерието на Еньовден очакват посетителите на Етнографския музей в Разград. Магичните ритуали по Еньовден ще бъдат пресъздадени от артистите от Капанския ансамбъл. Чрез различните форми на изкуството те ще увлекат публиката в мистиката на празника и ще разкажат за лечебната сила на билките. Ще бъде спазена и традицията всеки гост на Етнографския музей да премине под Еньовския венец и да отпие глътка червен пелин. Всеки, който пожелае ще може да прескочи и огъня и да си вземе въгленчета, които да отнесе в дома си.

Вечерната разходка из градските значими културни обекти ще завърши в пространството до Часовникова кула в центъра на Разград. Под мотото „Времето… 160 години Часовникова кула в Разград“ ще бъде отбелязана годишнината от построяването на един от символите на града. Културната програма на това място ще бъде поднесена от актьори и музиканти от Театрално-музикалния и филхармоничен център - символичен домакин на събитието. Часовниковата кула ще бъде художествено осветена, а на специална видео стена ще бъдат мултимедийно представени снимки на часовниковата кула, правени от разградския фотограф Данче Бозаджиева, която е наследник на майстор уста Тодор Тончев.

Традиционно втората „Бяла нощ на Разград“ ще посрещне гости на територията на Археологическия резерват „Абритус”. В Интерактивния музей посетителите ще могат да разгледат Вълчитрънското златно съкровище. В концерта на открито под звездите и сред духа на древния Абритус, на импровизираната сцена на вила „Урбана“ концерт ще изнесат музикантите от група 12 BAR. Вечерта и фестивалната програма на „Белите нощи на Разград“ ще завърши със светлинно дрон шоу, което ще бъде осъществено чрез 100 дрона. Представянето, създадено специално по поръчка на Община Разград, носи и запазеното име Светлинно дрон шоу „Абритус“, каза кметът Добрин Добрев. Той покани жителите и гостите на Разград да посетят събитията от двудневния фестивал.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
2905
Цветни аспекти

История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници.

| 18 Юни 2024, 16:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”
История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”
Снимка © DFA

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Висшият пилотаж в пеенето е изразяването на емоцията чрез гласа, каза оперната прима Красимира Стоянова. Тя гостува във Варна, за да участва в премиера на „Бохеми“ от Джакомо Пучини, постановка на Държавната опера в града в копродукция с Националната опера и балет на Албания с режисьор Ада Гура и диригент Якопо Сипари ди Пескасероли.

След репетиция на спектакъла, Стоянова изрази мнение, че емоцията в ролята, нейната трагичност или комичност, има голямо значение при изпълнението, защото се отразява на „цвета“ на гласа. „Според емоцията аз мога да се усмихна или да бъда тъжна, внасяйки съответната нотка. Въпросът е да го осъзная, да поискам да бъде така. В това е висшият пилотаж - да можем да говорим чрез гласа, да играем ролята чрез него. Дори хората да нямат възможност да ни гледат, да могат само слушайки ни да си представят какво правим в този момент. Това е най-красивото“,

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.

Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели. 

Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.

"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч

Тейлър Суифт предупреди феновете, които пътуват за концерта й днес във Варшава, да не изпадат в паника, когато чуят силни сирени в следобедните часове в чест на ключова годишнина от Втората световна война, предаде Асошиейтед прес.

В полската столица се провеждат тържества по случай 80-годишнината от началото на Варшавското въстание от 1944 г. - 63-дневен бунт на полските въстаници след пет години окупация от нацистка Германия. Всяка година на 1 август целият град замира, а сирените се задействат в следобедните часове, когато е започнало въстанието.

Тейлър Суифт публикува в социалните мрежи призив към феновете си да не се паникьосват около 17 часа, когато чуят сирените.

Хиляди притежатели на билети, много от които пътуват до Варшава отдалече, вече ще бъдат на стадиона или в близост до него по това време за вечерното шоу.

Полският новинарски сайт Onet същ

Художниците Калия Калъчева и Стоян Илев ще открият на 10 юли съвместна изложба живопис, озаглавена "Без съмнение". Тя ще може да бъде видяна в галерия "Неси" до края на месеца, съобщават от културното пространство в морския град.

Калия Калъчева е родена през 1986 г. в София, където и до днес живее и работи. Завършва живопис в Националната художествена академия. През 2011 г. печели Наградата за млад живописец с обещаващо развитие на Фондация "Едмонд Демирджиян". Година по-късно е сред шестимата номинирани творци за наградата MOST. Участвала е в резидентски програми в Сите дез Ар в Париж, Франция и в Oberpfälzer Künstlerhaus в Швандорф, Германия. Нейни творби са част от колекциите на Центъра за изкуство "Хуго Вутен", Imago Mundi на Лучано Бенетон в Италия, както и на Национална художествена галерия в София и Софийска градска художествена галерия.

Стоян Илев е р

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в Археологическия резерват "Абритус", припомни кметът.

Във вторник актьорът и продуцент Алек Болдуин ще се изправи пред съда по обвинение в непредумишлено убийство след фаталната стрелба на снимачната площадка на филма "Ръжда, съобщи АФП. 

Инцидентът от 2021 г. отне живота на операторката Халина Хъчинс. 

Процесът трябва да продължи около 10 дни в Санта Фе, Ню Мексико. Шейсет и шест годишният актьор рискува до 18 месеца лишаване от свобода. 

Болдуин е насочил към хора на снимачната площадка оръжие, в което е трябвало да има единствено халосни патрони. Оказа се, че пистолетът е бил зареден с бойни патрони и в резултат на това Хъчинс загина, а режисьорът Джоел Соуза беше ранен. 

Случаят шокира Холивуд и провокира призиви за забрана на огнестрелни оръжия на снимачните площадки. Оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд беше осъдена на 18 месеца затвор през април т.г. Именно тя е поставила боен патрон

За художниците Калия Калъчева и Стоян Илев съвместната изложба "Без съмнение", която откриват в бургаската галерия "Неси", е втора поред. Само преди няколко седмици откриват първата си такава във Варна, която е озаглавена "Помниш ли" и е вдъхновена от темата за спомените. Вече имат идея и за трета, за която обаче още нямат концепция, но имат яснота, че ще се осъществи през 2025 г. в галерия "Ракурси" в София, обявиха двамата .

"Съвместните изложби за мен са много любопитни, защото всеки има свой път, по който върви и темата, в която работи, но съвместните изложби тези пътеки се пресичат и е интересна тази съпоставка и преплитане на техники, сюжети", разказа в интервю Калия Калъчева.

Тя обясни, че идеята за съвместна изложба между нея и Стоян Илев се е зародила почти веднага, след като се запознават преди три години на пленер в Бургас. "За нас това е прекрасно завръщане

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.

Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит. 

Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.

Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете з

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Поредицата от събития ще започнат от Художествената галерия „Проф. Илия Петров“, където традиционно символичен домакин е Центърът за работа с деца (ЦРД). Посетителите на събитието ще се насладят на възпитаниците на Градския мажоретен състав и Танцова формация „Феникс“. Гости и участници ще имат възможността да разгледат и творбите от последното издание на пленера „Мистика и реалност“. 

В къщата музей "Станка и Никола Икономови" телевизионната водеща, журналист и продуцент Мира Добрева ще представи романа си "Светулки зад решетките". Книгата разглежда съдбите на две жени, белязани от поглъщаща ума и тялото алкохолна зависимост. Символичен домакин на творческата среща е Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. 

В къщата музей „Акад. Анание Явашов“ разградчани ще се потопят във времето, в което е живял режисьорът, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“ Григор Николов Попов (Гришата). Със свои изпълнения в програмата в музейния обект, със символичен домакин Народно читалище „Развитие 1869“ ще участват млади музикални таланти от Музикална школа „Илия Бърнев“, артисти от Театрално-танцова фармация „Пулс“ и актьори от театралната трупа към Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Екзарх Йосиф“. В къщата музей ще бъде подредена и изложба, посветена на 145 години от рождението на Григор Попов.

Мистика и вълшебство в навечерието на Еньовден очакват посетителите на Етнографския музей в Разград. Магичните ритуали по Еньовден ще бъдат пресъздадени от артистите от Капанския ансамбъл. Чрез различните форми на изкуството те ще увлекат публиката в мистиката на празника и ще разкажат за лечебната сила на билките. Ще бъде спазена и традицията всеки гост на Етнографския музей да премине под Еньовския венец и да отпие глътка червен пелин. Всеки, който пожелае ще може да прескочи и огъня и да си вземе въгленчета, които да отнесе в дома си.

Вечерната разходка из градските значими културни обекти ще завърши в пространството до Часовникова кула в центъра на Разград. Под мотото „Времето… 160 години Часовникова кула в Разград“ ще бъде отбелязана годишнината от построяването на един от символите на града. Културната програма на това място ще бъде поднесена от актьори и музиканти от Театрално-музикалния и филхармоничен център - символичен домакин на събитието. Часовниковата кула ще бъде художествено осветена, а на специална видео стена ще бъдат мултимедийно представени снимки на часовниковата кула, правени от разградския фотограф Данче Бозаджиева, която е наследник на майстор уста Тодор Тончев.

Традиционно втората „Бяла нощ на Разград“ ще посрещне гости на територията на Археологическия резерват „Абритус”. В Интерактивния музей посетителите ще могат да разгледат Вълчитрънското златно съкровище. В концерта на открито под звездите и сред духа на древния Абритус, на импровизираната сцена на вила „Урбана“ концерт ще изнесат музикантите от група 12 BAR. Вечерта и фестивалната програма на „Белите нощи на Разград“ ще завърши със светлинно дрон шоу, което ще бъде осъществено чрез 100 дрона. Представянето, създадено специално по поръчка на Община Разград, носи и запазеното име Светлинно дрон шоу „Абритус“, каза кметът Добрин Добрев. Той покани жителите и гостите на Разград да посетят събитията от двудневния фестивал.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.